top of page

Premiere Screenings

May 4 - 7, 2023

Moxie Cinema

305 S Campbell Ave, Springfield, MO 65806

#

A

B

C

D

E

F

G

H

I, J

L

M

N,O

P

R

S

T

U

*69 / No Ego _@_ Fri 6:15pm & Sat 12:30p* (Flight 8)

15 Minutes / Jailbreakrz _@_ Sat 4:30pm & Sun 7:15pm* (Flight 2)

 

A Stranger In Springfield / Clarkians _@_ Sat 4:30pm & Sun 7:15pm* (Flight 2)

After The Light / Seaside Invasion Films _@_ Thu 6:15pm & Sat 9:30pm* (Flight A)

Astra Gnome / Phares Philms _@_ Fri 6:15pm & Sat 12:30p* (Flight 8)

 

Birth Of A Kiwi / Aloe _@_ Thu 9:00pm* & Sat 2:15pm (Flight O)

Blood-Stained Badges / Beecause Films _@_ Thu 9:00pm* & Sat 2:15pm (Flight O)

Brine / Yellow Bike Films _@_ Fri 8:30p & Sun 4:30p (Flight F)

 

Cursed / Wüstenberg Productions _@_ Fri 4:00pm & Sun 6:45pm (Flight 4)

Cut! / Tvhead Team 2023 _@_ Thu 9:00pm* & Sat 2:15pm (Flight O)

 

Death Dealer / Lime Films 2023 _@_ Thu 6:15pm & Sat 9:30pm* (Flight A)

Duck / Goodfellas _@_ Fri 9:00pm* & Sat 12:00pm (Flight C)

 

Empty Nest / We Love Big Dogs! _@_ Fri 8:30p & Sun 4:30p (Flight F)

End Time Blues / B2Z Flicks _@_ Thu 4:00pm & Sat 9:00pm (Flight S)

Exorcism.Jpg / Push & Pull Films _@_ Sat 6:45pm & Sun 12:00pm (Flight 3)

 

Full Coverage Doug / Appledogs _@_ Thu 4:00pm & Sat 9:00pm (Flight S)

Game Master / Everything'S Norminal _@_ Thu 6:15pm & Sat 9:30pm* (Flight A)

Gorechestra / Abx Cinema _@_ Thu 9:00pm* & Sat 2:15pm (Flight O)

 

Hope Lost / Amigos Barro _@_ Thu 4:00pm & Sat 9:00pm (Flight S)

Housekeeping / Top Shelf _@_ Fri 4:00pm & Sun 6:45pm (Flight 4)

I Can See It / Neat Media House _@_ Fri 9:00pm* & Sat 12:00pm (Flight C)

Jack And Suzie'S Great Adventure / Glimmer Drill _@_ Thu 6:15pm & Sat 9:30pm* (Flight A)

 

Leapfrog / Sooner Than Later Studio _@_ Thu 4:00pm & Sat 9:00pm (Flight S)

Little Miss / Trowski Design _@_ Fri 6:15pm & Sat 12:30p* (Flight 8)

Lost In Time / Hines Productions _@_ Fri 6:15pm & Sat 12:30p* (Flight 8)

Love Grows Here / Nothing Really _@_ Fri 8:30p & Sun 4:30p (Flight F)

 

Md Or Not To Be... / Gettin' Ripped _@_ Thu 8:30pm & Sun 2:15pm (Flight T)

Melody And Murder / High Point Pictures _@_ Thu 8:30pm & Sun 2:15pm (Flight T)

Minutes From Madness / Sato-2023 _@_ Fri 4:00pm & Sun 6:45pm (Flight 4)

 

No Man'S Land / David Ross _@_ Fri 9:00pm* & Sat 12:00pm (Flight C)

One Last Game / Expressiveminds _@_ Fri 8:30p & Sun 4:30p (Flight F)

 

Pain In The Boat / Peanut Blart And Jelly _@_ Sat 6:45pm & Sun 12:00pm (Flight 3)

Peeled Lemon / Citrus Studios _@_ Thu 4:00pm & Sat 9:00pm (Flight S)

Piece Of Mine / Daffodils & Iris _@_ Sat 4:30pm & Sun 7:15pm* (Flight 2)

Poisson / The Fruit Platter _@_ Fri 4:00pm & Sun 6:45pm (Flight 4)

Political Puppet / The Likes Family _@_ Fri 6:15pm & Sat 12:30p* (Flight 8)

Pomme De Terror / Nerd Herd _@_ Thu 8:30pm & Sun 2:15pm (Flight T)

 

Recess / Cutting Edge Productions _@_ Thu 8:30pm & Sun 2:15pm (Flight T)

Reminiscence / Goldie Winstead _@_ Thu 6:15pm & Sat 9:30pm* (Flight A)

Ripple / Just Dewitt _@_ Fri 4:00pm & Sun 6:45pm (Flight 4)

 

Sacrifice / The Armadillo Feet _@_ Thu 8:30pm & Sun 2:15pm (Flight T)

Scramble / Rarity _@_ Thu 9:00pm* & Sat 2:15pm (Flight O)

Shadows Of Grey / Murder Rock Studios _@_ Sat 4:30pm & Sun 7:15pm* (Flight 2)

Shelter / Ice Kold Productions _@_ Thu 9:00pm* & Sat 2:15pm (Flight O)

Slice Of Life / Shrimp Cocktail _@_ Fri 6:15pm & Sat 12:30p* (Flight 8)

Smelvin_64 / Tav48 _@_ Sat 6:45pm & Sun 12:00pm (Flight 3)

Snap / Film Scape Studios _@_ Fri 8:30p & Sun 4:30p (Flight F)

Spare Change / Planet X Pioneers _@_ Thu 4:00pm & Sat 9:00pm (Flight S)

Summer In Chelsea / Talking Dog Pictures _@_ Sat 4:30pm & Sun 7:15pm* (Flight 2)

 

The Broken / Penta-Migos _@_ Fri 4:00pm & Sun 6:45pm (Flight 4)

The Chain / Ding Ding Dorda _@_ Fri 9:00pm* & Sat 12:00pm (Flight C)

The Champ / Fanatics And The Fan _@_ Sat 6:45pm & Sun 12:00pm (Flight 3)

The Duckening / Green Acre$ _@_ Fri 9:00pm* & Sat 12:00pm (Flight C)

The Last Plate / Green Elephant Carousel _@_ Fri 4:00pm & Sun 6:45pm (Flight 4)

The Milk, Man / Karsonmedia _@_ Sat 6:45pm & Sun 12:00pm (Flight 3)

The Mule / Koban & Ko _@_ Fri 9:00pm* & Sat 12:00pm (Flight C)

Those Who Rush. / Gray Mill Productions _@_ Thu 6:15pm & Sat 9:30pm* (Flight A)

Time'S Up / Old Monarch _@_ Fri 8:30p & Sun 4:30p (Flight F)

 

Unimaginable 2: Reimagined / Drawn Together _@_ Fri 8:30p & Sun 4:30p (Flight F)

What We Lurned / Gatorjuice _@_ Sat 6:45pm & Sun 12:00pm (Flight 3)

When A Man Goes Bad / La Casa Loca Films _@_ Thu 8:30pm & Sun 2:15pm (Flight T)

Wraith Against Time / Katastasia Studios _@_ Sat 4:30pm & Sun 7:15pm* (Flight 2)

W

bottom of page